Niedziela, 23 września 2018 r.   Imieniny: Tekli, Bogusława, Linusa
Polskie Radio PiK » Wolna i Niepodległa

Wolna i Niepodległa

23 września 2018

W niedzielnej audycji będzie o Rosji i relacjach polsko-rosyjskich - i to nie tylko w latach 1914-1921. Opowie o tym politolog, historyk, socjolog i prawnik prof. Roman Bäcker z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Nie zabraknie cytatów z przeszłości. DO wysłuchania audycji zaprasza Robert Erdmann.

16 września 2018

Tym razem w niedzielnej audycji mówić będziemy o legioniście-artyście, Leonie Wyczółkowskim. W Legionach służyło wielu malarzy, rzeźbiarzy, poetów. Wśród nich był właśnie związany z Bydgoszczą Leon Wyczółkowski. O jego niepodległościowej drodze opowiadał starszy kustosz Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Ewa Sekuła-Tauer. Nie zabraklo cytatów z przeszłości. Do wysłuchania audycji zaprasza Robert Erdmann.
Polskie Radio PiK - Wolna i Niepodległa z 16.09.2018

9 września 2018

Dwa traktaty: Wersalski i Ryski określiły u zarania niepodległości granice Polski. Sprawiły też, że miliony Polaków znalazły się poza Krajem - i o tym będzie najbliższa audycja z cyklu "Wolna i niepodległa". Gośćmi w audycji Roberta Erdmanna byli: prof. Wojciech Polak - historyk z UMK w Toruniu i przewodniczący Kolegium IPN, Zdzisław Cisowski - Stowarzyszenie Pomocy Charytatywnej Wschód w Bydgoszczy oraz Polacy z Ukrainy i Białorusi.
Polskie Radio PiK - Wolna i Niepodległa z 09.09.2018

2 września 2018

Kolportowały ulotki, przewoziły przez granice listy i części drukarni, podążały za mężami na zsyłkę, utrzymywały rodziny, gdy mężczyźni siedzieli w więzieniach, współorganizowały zamachy, walczyły o prawa wyborcze - kobiety w drodze do niepodległości. Właśnie o Nich była pierwsza we wrześniu audycja z cyklu "Wolna i niepodległa". Opowiadał o tym gość Roberta Erdmanna - historyk i pisarz Kamil Janicki, którego książka pt. "Niepokorne damy" ukaże się w listopadzie br.
Polskie Radio PiK - Wolna i Niepodległa z 02.09.2018
12