Czwartek, 13 grudnia 2018 r.   Imieniny: Lucji, Otylii
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
2018-11-14, 18:07 Magdalena Gill

Bydgoscy mistrzowie świata w hip-hopie do lat 7. Trenerka: "Dzieci lubią ten styl"

Katarzyna Bień i jej mali mistrzowie świata - grupa Unique Kids/fot. materiały prywatne
Katarzyna Bień i jej mali mistrzowie świata - grupa Unique Kids/fot. materiały prywatne
Grupa Unique Kids z Bydgoszczy podczas IDO World Championships w Kielcach/fot. materiały prywatne
Grupa Unique Kids z Bydgoszczy podczas IDO World Championships w Kielcach/fot. materiały prywatne
Katarzyna Bień i jej mali mistrzowie świata - grupa Unique Kids/fot. materiały prywatne
Katarzyna Bień i jej mali mistrzowie świata - grupa Unique Kids/fot. materiały prywatne
Grupa Unique Kids z Bydgoszczy podczas IDO World Championships w Kielcach/fot. materiały prywatne
Grupa Unique Kids z Bydgoszczy podczas IDO World Championships w Kielcach/fot. materiały prywatne
Dzieci z bydgoskiej grupy tanecznej Unique Kids wywalczyły złoty medal w hip-hopie do lat 7 podczas IDO World Championships. - Długo szukałam stylu, który spodoba się tym dzieciom. Hip-hop to był strzał w dziesiątkę - opowiada ich trenerka Katarzyna Bień, szefowa Unique Studio w Bydgoszczy.
Magdalena Gill: Na czym polega kunszt tego tańca w przypadku dzieci? Co oceniają jurorzy?
Katarzyna Bień: Nie ma wielkiej różnicy, czy to są dzieci, czy juniorzy, czy dorośli. Ważna jest technika taneczna i pewność wykonywanych ruchów. 6 i 7-latki tańczące na dużej scenie muszą być naprawdę pewne tego, co robią. Moja grupa intesywnie przez rok pracowała, żeby wyglądało to wszystko naprawdę jak od linijki.

Te dzieci lubią hip-hop?
- Próbowałam przez 2 lata odkryć, co te dzieci lubią. Przechodziliśmy z całą grupą Unique Kidsów - tam jest 17 osób - przez różne style - taniec towarzyski, współczesny, aż jak im w końcu pokazałam hip-hop, to już wiedziałam że to jest ich styl.

Co jest takiego w hip-hopie, co im się podoba?

- Myślę, że po prostu mogą się wyżyć, wyszaleć, wybiegać, wyskakać i spocić.

Łatwo ich opanować? Nie mogą przecież tańczyć, jak chcą.
- Na zajęciach są grzeczni jak aniołki.

A co daje dzieciom hip-hop z perspektywy ich rozwoju czy zdrowia?
- Przede wszystkim dobrą postawę. Poprawia sylwetkę, kondycję ciała i ogólnie zdrowie, bo dziecko się dużo rusza.

Kiedy najlepiej zapisać dziecko na taki taniec? W jakim wieku?
- Do naszego studia przyjmujemy dzieci już od 3 roku życia. Mamy przypadki nawet młodszych, w wieku 2,5-2,8. Wiadomo, że w ich przypadku to nie jest taniec sportowy, bardziej zajęcia rekreacyjne, ruchowe, mniej taneczne. Chodzi o to, żeby maluchy polubiły to, co robią - polubiły się ruszać, muzykę i inną panią niż przedszkolu czy w domu, bo niektóre dzieci jeszcze nie chodzą do przedszkola i do żłobka, a przychodzą już na tańce.

Rodzice są z nimi na zajęciach?
- Nie ma rodziców. Gdy wpuszczaliśmy rodziców na salę, dzieci od razu chciały się przytulać i tańczyć tylko z rodzicami. Uczymy ich samodzielności i odpowiedzialności

Trzeba mieć jakieś specjalne predyspozycje, żeby tańczyć hip-hop?
Kawałek charakteru trzeba mieć. Taniec współczesny, jazz czy modern skierowany jest do dzieci, które emocjonalnie chcą wyrazić się w tańcu. Nie mówię, że w hip-hopie tak nie jest, ale w tym stylu energia, dynamika ruchu jest bardzo potrzebna. Trochę charakteru też do tego potrzeba, by wyrazić jak mocno chce się to zatańczyć.

Co dalej z 7-letnimi mistrzami świata? Coś jeszcze mogą wywalczyć?

- Kończą karierę jako ta grupa. W tej grupie zostanie tylko dwoje 6-latków - Nikodem i Gabrysia. Będziemy robić casting na dodatkowe 5 osób.

Katarzyna Bień - szefowa Unique Studio Szkoły Tańca w Bydgoszczy, trenerka zespołu Unique Kids, w skład którego wchodzą: Zuzanna Baron, Gabriela Gockowiak, Amelia Knasińska, Nikodem Piórek, Katarzyna Sempowicz-Rożek, Maria Sikorska i Maja Topolewska. Dla pięciu dziewczynek był to już jeden z ostatnich występów w tej grupie. Skończyły 7 lat i nie mogą już startować w tej kategorii wiekowej.
Rozmowa z Katarzyną Bień

Dla rodziny

2018-12-11, godz. 11:17 "Zwariowane litery" i "Zaczarowane obrazki". Książki dla dzieci ze strzałką „Lubię czytać ze strzałką” - to nazwa serii dla dzieci, w ramach której wydawnictwo „Nowa era” proponuje trzy nowe książki: „Zwariowane litery”, „Zaczarowane ... » więcej 2018-12-10, godz. 11:05 Książki dla dzieci. „Filharmonicy się stroją”, czyli orkiestra „od kuchni” Książka „Filharmonicy się stroją” Karli Kuskin z zabawnymi ilustracjami Marca Simonta wychodzi naprzeciw ciekawości maluchów, w zabawny sposób opisując długie ... » więcej 2018-12-07, godz. 11:07 Filmy dla dzieci. "Grinch" kradnie święta, ale da się lubić Od minionego weekendu dzieci mogą oglądać w kinach regionu film 'Grinch' o zielonym stworze, który mieszka w jaskini w pobliżu Ktosiowa. I który nie cierpi św ... » więcej 2018-12-07, godz. 08:02 Mikołajkowy Jarmark Świąteczny w bydgoskim Fordonie. I koncert dla dzieci Na Mikołajkowy Jarmark Świąteczny można się wybrać w niedzielę (9 grudnia) do Domu Jubileuszowego Jana Pawła II w Bydgoszczy. W trakcie imprezy odbędzie się t ... » więcej 2018-12-06, godz. 08:15 Dzieciaku, baw się sztuką! Nowa atrakcja w muzeum w Bydgoszczy [wideo, zdjęcia] Przestrzeń edukacyjna „Zabawy ze sztuką” stanowi próbę przybliżenia podstawowych zagadnień z zakresu teorii i historii sztuki, które wydają się być kluczowe i ... » więcej 2018-12-05, godz. 10:39 Płyty dla dzieci. Słoń Trąbalski, Lokomotywa, śpiewający dyrygent i żywa orkiestra „Śpiewająca lokomotywa” - płyta bydgoskiego kompozytora Piotra Salabera - może być pięknym prezentem dla dzieci. » więcej 2018-11-22, godz. 12:14 Pielęgniarki i położne popierają obywatelską inicjatywę "Szczepimy, bo myślimy" Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych poparła projekt nowelizacji m.in. Prawa oświatowego, przygotowany w ramach inicjatywy obywatelskiej 'Szczepimy, bo myśl ... » więcej 2018-11-21, godz. 15:30 Nadmierna masa ciała w młodzieńczym wieku zwiększa ryzyko raka wątroby Badanie z udziałem ponad miliona mężczyzn wskazuje, że otyłość, a nawet nadwaga w młodym wieku podnoszą zagrożenie poważnymi chorobami wątroby, w tym nowotwor ... » więcej 2018-11-21, godz. 09:35 Już starożytni Egipcjanie nosili skarpetki, mitenki, a nawet bieliznę! Nosili skarpetki, mitenki, przepaski oraz tuniki; znali nawet bieliznę! Moda w starożytnym Egipcie, podobnie jak dzisiaj, zmieniała się. Znana była wełna, jed ... » więcej 2018-11-19, godz. 06:04 Chryzantema była jak złoto. Skąd się wzięła? [RADIOWY OGRÓDEK] - Chryzantema jest bardzo popularnym kwiatem w okresie jesiennym. Na czym polega jej fenomen? Jakie inne kwiaty dobrze radzą sobie w tym czasie? Na te pytania ... » więcej
1234567