Niedziela, 21 października 2018 r.   Imieniny: Urszuli, Hilarego, Jakuba
Polskie Radio PiK » Zwierzenia przy muzyce

Archiwum audycji

Lora Szafran i Bogdan Hołownia

Bogdan Hołownia i Lora Szafran. Fot. polskieradio.pl
Bogdan Hołownia i Lora Szafran. Fot. polskieradio.pl
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Lora Szafran i Bogdan Hołownia
Lora Szafran i Bogdan Hołownia opowiadają o swojej najnowszej płycie koncertowej z piosenkami Warsa, Szpilmana i Wasowskiego.

"Te piosenki gdzieś tam w naszych uszach pozostały. To są czasy odległe, jak człowiek wzrasta w innym środowisku to te wspaniałe utwory sprzed wojny gdzieś tam śpią w szufladach i przy odrobinie nieuwagi można przeżyć życie i w ogóle na nie nie trafić, a jak się trafi to są skarby ogromnie ważne przede wszystkim dla naszego ducha..."

Piątek, 12 października 2018 o godz. 18.05

Piotr Salaber

Piotr Salaber. Fot. Magda Jasińska
Piotr Salaber. Fot. Magda Jasińska
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Piotr Salaber
Kompozytor, pianista, dyrygent i pedagog m.in. Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

"Kiedy wypadła mi jedna realizacja za granicą i nagle się okazało, że mam trochę wolnego czasu np. na to, żeby wydać płytę z moją muzyką filmową i teatralną – Między ekranem a sceną, żeby dopilnować wydania oratorium Non Omnis Moriar. Mam też zawsze trochę obowiązków uczelnianych - nawet kiedy nie ma zajęć, to są pewne rzeczy do zrobienia..."

Piątek, 5 października 2018 o godz. 18.05

Andrzej Sikorowski

Andrzej Sikorowski. Fot. facebook.com/AndrzejSikorowski
Andrzej Sikorowski. Fot. facebook.com/AndrzejSikorowski
Wokalista grupy Pod Budą, autor tekstów, kompozytor.

"Piosenki, które były prezentowane na antenie przez długi okres gdzieś zrastały się ze słuchaczami, zapadały im głęboko w pamięć. Dzisiaj przebój ma bardzo krótki żywot, nie chcę powiedzieć, że żywot motyla, po prostu jakaś piosenka jest popularna – ciach, ciach, ciach, zaraz idzie następna i następna i następna. Teraz człowiek nie zdąży się nawet nacieszyć nią..."

Piątek, 30 września 2018 o godz. 18.05
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Andrzej Sikorowski

Jerzy Maksymiuk

Jerzy Maksymiuk. Fot. facebook.com/JMaksymiuk
Jerzy Maksymiuk. Fot. facebook.com/JMaksymiuk
Maestro Jerzy Maksymiuk – genialny dyrygent i kompozytor. Niedawno ukazała się płyta Retro z jego kompozycjami, które Jerzy Maksymiuk wykonuje na dwa fortepiany z Januszem Olejniczakiem i wokalistką Kasią Moś.

"Napracowaliśmy się nad tą płytą, bo w dwójkę musieliśmy nie tylko zagrać, a te partie są trudne, a szczególnie tak zwane akompaniamenty, kiedy gramy z Kasią. Wcześniej razem ćwiczyliśmy, żeby było razem i te partie może nie wyglądają takie trudne, ale np. ragtime jest bardzo trudny pianistycznie, nieprzewidywalna harmonia no i te pulsacje rytmiczne. Ten styl uwielbiam..."

Piątek, 21 września 2018 o godz. 21.07

Sławek Wierzcholski

Sławek Wierzcholski. Fot. Magda Jasińska
Sławek Wierzcholski. Fot. Magda Jasińska
Bluesman, wokalista, harmonijkarz, lider "Nocnej Zmiany Bluesa" i pomysłodawca "Polskiego Dnia Bluesa".

"To, że ktoś gra bluesa, to nie znaczy, że gra go dobrze. Są młode zespoły, które kiedy zaczynają grają kiepsko, albo grają w sposób anachroniczny. Ta muzyka cały czas się rozwija i to co się gra obecnie, to powiedzmy 20 lat temu nie byłoby w ogóle za bluesa uznawane. Przeciętny słuchasz nie słucha muzyki ze względów historycznych czy edukacyjnych, a dlatego, że mu sprawia to przyjemność..."

Piątek, 14 września 2018 o godz. 21.07
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Sławek Wierzcholski

Maja Babyszka

Maja Babyszka w Polskim Radiu PiK. Fot. Magda Jasińska
Maja Babyszka w Polskim Radiu PiK. Fot. Magda Jasińska
Młoda artystka, którą pamiętamy z niezwykłego występu w powietrzu. Na zawieszonej nad rzeką Brdą platformie trzy lata temu Maja zagrała i zaśpiewała koncert w ramach cyklu "Rzeka Muzyki".

"Śpiew to jest moja pasja, a postawiłam jednak wiele na fortepian. To jest jakby zupełnie naturalna dla mnie sprawa. Śpiewam od dawna i nawet się nad tym nie zastanawiam. Fortepian to jest to coś nad czym pracuje i spędzam dużo czasu, a śpiew to tylko wyrażanie emocji..."

Piątek, 7 września 2018 o godz. 21.07
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Maja Babyszka

Joanna Zagdańska

Joanna Zagdańska. Fot. Marek Hofman
Joanna Zagdańska. Fot. Marek Hofman
Wokalistka i pedagog. 31 sierpnia 2018 r. w Filharmonii Pomorskiej im. I.J.Paderewskiego w Bydgoszczy odbędzie się jej koncert z towarzyszeniem m.in. Capelli Bydgostiensis.

"Muszę przyznać, że mam szczęście do współpracy ze zdolnymi pianistami. Sama kocham muzykę. Dzisiaj wiem, jak ważna jest wspólna inspiracja. Ludzie, którzy poświęcają swój czas muzyce, często mają podobną wrażliwość, pasję i podobnie odczuwają pewną nowatorskość..."

Piątek, 31 sierpnia 2018 o godz. 21.07
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Joanna Zagdańska

Aneta Norek

Aneta Norek. Fot. Jarosław Deluga
Aneta Norek. Fot. Jarosław Deluga
Prezes fundacji imienia Zbigniewa Seiferta, organizatora Międzynarodowego Konkursu im. Zbigniewa Seiferta, którego trzecia edycja skończyła się przed dwoma tygodniami.

"Zadziwiające, jak różni są fani Zbigniewa Seiferta. Szokujące jest kiedy na przykład piszą do mnie ludzie z Malezji czy z Meksyku i są fanami Seiferta i mówią i piszą, że to co robimy jest świetne. Powinniśmy polerować te perły i nie zapominać o Zbigniewie Seifercie, tylko go słuchać, promować i starać się, aby właśnie w świadomości ludzi pojawiało się to nazwisko..."

Piątek, 24 sierpnia 2018 o godz. 21.07
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Aneta Norek

Anna Treter

Anna Treter Fot. Magdalena Switek
Anna Treter Fot. Magdalena Switek
Wokalistka od 40 lat związana z grupą Pod Budą. 9 października z zespołem w ramach swojej jubileuszowej trasy wystąpi z koncertem w Bydgoszczy.

"W tej chwili młodzi ludzie nie mają obciachu i cokolwiek napiszą od razu starają się to pokazać publiczności, a chyba jednak potrzeba pewnego dystansu do własnej twórczości".

Piątek, 17 sierpnia godz.21:07
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Anna Treter

Basia Hetmańska

Basia Hetmańska Źródło: www.facebook.com/hetmanskab
Basia Hetmańska Źródło: www.facebook.com/hetmanskab
Wcześniej występująca pod pseudonimami Candy Girl i Kendi. W wieku 5 lat zdobyła główną nagrodę na Festiwalu Piosenki Dziecięcej. Teraz przygotowuje swoją kolejną płytę.

"Kiedy występowałam jako Candy Girl zajmowałam się muzyką bardziej popowo-elektroniczną(...). Ten pop zaczął mi doskwierać, był dla mnie niewystarczający, a przy okazji pisałam też wiele numerów dla innych artystów. To była dla mnie fajna odskocznia, bo muzyka, którą dla nich pisałam to były rzeczy bardziej alternatywne - trochę spokojne, bardziej nawet wchodzące w jazz. Ta odskocznia w pewnym momencie stała się moim takim domem, do którego prostu weszłam i już nie chciałam z niego wyjść".

Piątek, 9 sierpnia 2018 o godz. 21.07
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Basia Hetmańska
1234567