Poniedziałek, 10 grudnia 2018 r.   Imieniny: Julii, Danieli, Bogdana
Polskie Radio PiK » Patronaty

WYDARZENIA


XIV Ogólnopolski Konkurs Kameralistyki Fortepianowej

XIV Ogólnopolski Konkurs Kameralistyki Fortepianowej
XIV Ogólnopolski Konkurs Kameralistyki Fortepianowej
Konkurs Kameralistyki Fortepianowej jest wydarzeniem cyklicznym odbywającym się co 2 lata. W tym roku odbędzie się po raz 14 w dniach 6-8 grudnia 2018 r. w gmachu Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu. Jest to przedsięwzięcie o zasięgu ogólnopolskim. W Jury Konkursu, od początku jego istnienia, zasiadali wybitni polscy pianiści: Regina Smendzianka, Wiesława Skrzypek-Ronowska, Barbara Halska, Waldemar Wojtal, Maciej Paderewski, Andrzej Tatarski, Monika Sikorska-Wojtacha. Od kilku edycji obradom Jury przewodniczy prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, tak będzie i w tym roku. Ponadto jurorami będą prof. Katarzyna Jankowska-Borzykowska oraz prof. Andrzej Tatarski.

Tradycyjnie Konkurs rozpocznie koncert inauguracyjny, który odbędzie się 6 grudnia o godz. 18 00. Wystąpi Duet fortepianowy Aleksandra Furmańska – Paulina Kuchniak. Pianistki zdobyły szereg prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach, m.in.: I nagrodę na 3 International Piano 4 Hands Competition (Monte Carlo/Monaco 2015), I i II nagrodę na 13th International Music Competition Premio Citta’ di Padova, II nagrodę na 5th International San Marino Piano Competition (San Marino 2012).

Gdy się rodzi Małyssak

„Gdy się rodzi Małyssak” - bezpłatny kurs przygotowujący do porodu
„Gdy się rodzi Małyssak” - bezpłatny kurs przygotowujący do porodu
Zapraszamy na bezpłatnykurs przygotowujący do porodu „Gdy się rodzi Małyssak”. Pięć intensywnych spotkań skierowanych do osób spodziewających się dziecka – pań i panów. Na poszczególnych spotkaniach dowiesz się wielu informacji z zakresu przygotowania się do porodu, połogu, opieki nad noworodkiem i karmienia piersią. Spotkania będą prowadzić specjaliści: położna, lekarz neonatolog, psycholog, promotor karmienia piersią, doule. A także gość specjalny poprowadzi warsztaty z żywienia niemowląt i dzieci - dietetyk i psycholog - blogerka ze szpinakrobibleee.pl - Zuzanna Antecka. Odbędzie się też pokaz filmu o porodzie, a także odbędą się ćwiczenia przygotowujące do porodu. Na jednym ze spotkań otrzymacie upominek w postaci naklejki na szybę auta "Jedzie z nami Małyssak" oraz torby bawełnianej "Małyssak".

XXI Muzyczna Jesień Przedszkolaka

XXI Muzyczna Jesień Przedszkolaka
XXI Muzyczna Jesień Przedszkolaka
W dniu 28 listopada 2018 r. o godz. 9.00 w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 przy ulicy Baczyńskiego 3 w Bydgoszczy odbędą się przesłuchania grup dzieci 6-letnich, a 29 listopada - przesłuchania grup dzieci 4-5-letnich oraz uczniów klas I-III.

Uczestnicy wystąpią na scenie, zaprezentują swoje talenty i umiejętności wokalno-taneczne w jednej z pięciu kategorii konkursowych: śpiew solo, śpiew duet, śpiew zespół, taniec zespołowy, opowieść taneczno-ruchowa. Wszystkich uczestników oceniać będzie profesjonalne jury.

Wybrani laureaci festiwalu wystąpią podczas gali finałowej, która odbędzie się 7 grudnia 2018r. o godz.10.00 w Auli Copernicanum UKW w Bydgoszczy przu ulicy Mikołaja Kopernika 1. Na zwycięzców czekają dyplomy, statuetki oraz cenne nagrody i liczne atrakcje.

Jubileusz 25-lecia Centrum Niezależnego Życia

Jubileusz 25-lecia Centrum Niezależnego Życia
Jubileusz 25-lecia Centrum Niezależnego Życia
Stowarzyszenie Centrum Niezależnego Życia w Ciechocinku obchodzi w tym roku jubileusz dwudziestopięciolecia swojej działalności. Idea powstania Centrum miała swój początek w roku 1993. Najbardziej aktywni instruktorzy wywodzący się z ruchu „Aktywnej Rehabilitacji” postanowili utworzyć stacjonarny ośrodek, w którym rewalidacja osób z niepełnosprawnościami prowadzona by była w trzech podstawowych płaszczyznach – fizycznej, psychicznej i społecznej. Płaszczyzny te są obecne we wszystkich proponowanych w Centrum formach usprawniania, prowadzących do osiągnięcia niezależności życiowej.

Do tej niezależności prowadzi również możliwość uprawiania sportu, który wspomaga proces usprawniania, zapewnia lepsze samopoczucie i buduje pozytywne postawy społeczne. Centrum Niezależnego Życia uświadamia osobom z niepełnosprawnościami, że żyjąc w społeczeństwie, mimo koniecznego wysiłku, należy się do społeczeństwa zbliżyć. W tradycyjnie pojmowanym procesie rehabilitacji zakłada się stosunkowo małe uczestnictwo osoby rewalidowanej, nie dając jej do końca możliwości decydowania o sobie. Instruktorzy Centrum Niezależnego Życia starają się aby osoby z podobnym rodzajem dysfunkcji, będący w podobnej sytuacji życiowej, zdawali sobie sprawę z tego, że usprawnianie we wszystkich płaszczyznach jest ich sprawą i oni ponoszą odpowiedzialność za uzyskane wyniki.

Najważniejsza grupą beneficjentów, którym pomagamy są osoby z niepełnosprawnościami narządu ruchu, w tym głownie po urazach rdzenia kręgowego. Średnio w roku udzielamy wsparcia dla około 650 osób tak więc przez dwadzieścia pięć lat pomogliśmy dla przeszło szesnastu tysięcy osób.
12