Sobota, 17 listopada 2018 r.   Imieniny: Salomei, Grzegorza, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Patronaty

WYSTAWY I WYDARZENIA DŁUGOTERMINOWE

X Bałtyckie Triennale Medali

X Bałtyckie Triennale Medali
X Bałtyckie Triennale Medali
Bałtyckie Triennale Medali jest międzynarodowa imprezą medalierską odbywającą się cyklicznie w krajach nadbałtyckich. W roku 2018 przypada X jubileuszowa edycja tej imprezy. X Bałtyckie Triennale Medali składa się z wystaw organizowanych w poszczególnych krajach nadbałtyckich. Pierwsza wystawa X Triennale odbyła się na Litwie w 2017 r. , kolejne były na Łotwie i w Estonii, ostatnią, zamykającą imprezę jest prezentacja medali w Toruniu. Tematem przewodnim X jubileuszowej edycji Triennale jest 100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę i przez inne kraje basenu bałtyckiego, a także Unia Bałtycka.

Pomysłodawcą projektu jest Litewski Związek Artystów Medalierów, który zaprosił do współpracy 60 artystów z Litwy, Łotwy, Estonii, Szwecji oraz Polski. Na wystawie można zobaczyć ponad 100 obiektów medalierskich. Reprezentantami Polski są artyści medalierzy związani ze środowiskiem toruńskim, warszawskim i gdańskim. Prezentacja tak dużej liczby artystów i różnych środowisk twórczych stwarza okazję do refleksji dotyczącej specyfiki sztuki medalierskiej oraz pojawiających się nowych tendencji obrazowania w tej dyscyplinie. Organizatorem ze strony polskiej jest Stowarzyszenie Artystyczne "OTWARTE", które zaprosiło do współpracy Wydział Sztuk Pięknych ,UMK oraz Muzeum Uniwersyteckie w Toruniu.

Czas trwania wystawy 16.10 - 30.11. 2018 r.
wernisaż - 16.10.2018 godz. 16.00
Otwarciu wystawy towarzyszą wykłady tematyczne o godz. 17.00
prelegenci: dr hab. Alicja Majewska, prof. UMK
Tomasz Bylicki - Starszy Kustosz Muzeum Warszawy

­­­­­Ogólnopolski Program Promocji Regionów Samorządowa Marka Roku 

­­­­­Ogólnopolski Program Promocji Regionów Samorządowa Marka Roku 
­­­­­Ogólnopolski Program Promocji Regionów Samorządowa Marka Roku 
­­­­­Ogólnopolski Program Promocji Regionów Samorządowa Marka Roku to inicjatywa, której celem jest budowanie i umacnianie pozycji polskich samorządów jako silnych marek, potrafiących wykorzystać pojawiające się możliwości rozwoju, a tym samym uczynić swoje lokalne ojczyzny bardziej przyjazne we współpracy z mieszkańcami, turystami oraz przedsiębiorcami i inwestorami. Udział w Programie to promocja najlepszych, ukazująca jakość i solidność, jednocześnie przyczyniająca się do dalszego ich rozwoju.

Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „GROTA”

Klub organizuje regularnie spotkania z historykami, specjalistami z zakresu okupacji i powojennego zniewolenia oraz twórcami filmowymi, czy świadkami historii. Jego intencją jest stworzenie platformy do dyskusji o zapomnianych, przemilczanych lub fałszowanych w latach totalitarnej propagandy faktach z dziejów historii Polski.

www.facebook.com/grot.bydgoszcz
www.klub-generalagrota.pl


Program "Przyjazna Polska"

Program "Przyjazna Polska"
Program "Przyjazna Polska"
Trwa V edycja Programu „Przyjazna Polska”. Rozpoczął się II etap programu, podczas którego wykwalifikowani audytorzy odwiedzają gminy w celu weryfikacji informacji przesłanych w ankietach zgłoszeniowych.
W programie „Przyjazna Polska” promowane są nie tylko skuteczne działania samorządów w celu poprawy jakości życia mieszkańców, ale także doceniane jest piękno krajobrazu czy historii. Organizatorzy poznają niezwykłe osobliwości gmin, ich wyjątkowe inicjatywy, a także tradycje kulturowe. Polska lokalna jest zdecydowanie warta uwagi.
Program „Przyjazna Polska” jest konkursem, w którym każda gmina może się wykazać. Nie liczy się wielkość gminy, liczba mieszkańców czy położenie geograficzne. Dla organizatorów najważniejszy jest pomysł gminy na siebie oraz chęć do działania. Samorządy uczestniczące w programie prezentują dbałość o przyjazne podejście administracji do: biznesu, inwestorów, mieszkańców i turystów. Realizują także działania zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju oraz społecznej odpowiedzialności. Mieszkańcy gmin wyróżnionych w programie mogą liczyć na pomoc osobom niepełnosprawnym czy seniorom. Tegoroczni uczestnicy programu, podobnie jak w latach ubiegłych mogli wybrać jedną z 9 certyfikacji tematycznych: Certyfikowana Lokalizacja Biznesu, Dobre Miejsce Zamieszkania, Kraina Historii i Kultury, Kraina Turystyki i Przygody, Zielona Gmina, eGmina, Specjalistyczna Gmina Agro, Gmina z Tradycją oraz Kraina Zdrowia i Urody.
Program „Przyjazna Polska” jest organizowany przez Fundację „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym”, a afiliowany przy Krajowej Izbie Gospodarczej.Więcej informacji na www.przyjaznapolska.pl