bez kontrastu mapa strony
Strona startowa »
Wtorek, 19 czerwca 2018 r.   Imieniny: Gerwazego, Protazego
  Mikołaj Bogdanowicz - Nasze województwo nie uchroni się przed katastrofą na dużą skalę - mówił w Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Z włodarzem regionu rozmawialiśmy m.in. o rządowym wsparciu budowy dróg lokalnych i o dramatycznej sytuacji rolników.

Marcin Kupczyk: 30,5 mln zł dotacji na drogi lokalne - tyle udało się Panu przywieźć kilka dni temu z Warszawy. Mamy 20 różnych zadań na terenie województwa. Łączna wartość przebudowy i modernizacji dróg w regionie to 66,5 mln zł, z czego 30,5 mln zł pochodzić będą z dotacji. Mówił Pan, że właśnie najmniejsze wspólnoty najbardziej potrzebują wsparcia.
Mikołaj Bogdanowicz: Samorządy nie są w stanie w 100 proc. realizować inwestycji w infrastrukturę, w tym tę najważniejszą, czyli drogową, a bez niej nie ma rozwoju małych gmin. Drogi są podstawą i bardzo cieszy, że rząd widzi taką potrzebę i wspiera samorządy. 30,5 mln zł obecnej dotacji i dodatkowe 20 mln, które przekazał pan premier dla naszego województwa to nie jest jedyne wsparcie. W tym roku otrzymaliśmy też 48 mln zł z Ministerstwa Infrastruktury, które również przeznaczyliśmy na drogi w samorządach. Z kolei po nawałnicy, która przeszła przez nasz region rok temu, MSWiA przekazało ponad 60 mln. Za te pieniądze będą robione drogi w powiatach, które ucierpiały. Pieniędzy na drogi jest więc niemało, ale potrzeby są zawsze większe (...).
Jako wojewodowie jesteśmy po dwóch naradach z premierem. Jesienią będzie ogłoszony kolejny program na 2019 rok i kolejne lata - wtedy te środki będą dużo, dużo większe.

Pierwsze umowy będą podpisywane już w czerwcu?
- Wszystko na to wskazuje, że podpiszemy je do końca czerwca. Zależy nam na czasie. Procedury konkursowe trwały przez ostatnie dwa miesiące. Teraz jest moment finalny, trzeba ogłosić przetarg, zrealizować zadanie. Czasu do końca roku nie zostało dużo (...).

Kilka dni temu Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach stwierdził, że wszystkie gminy województwa kujawsko-pomorskiego są zagrożone suszą. Straty są w zbożach, rzepaku, warzywach. Specjalne komisje będą liczyły szkody w naszym rolnictwie. Mają powstać m.in. w Strzelnie, Nowem, Moginie, Janowcu Wielkopolskim, Sadkach. Do Pana wpływają kolejne wnioski...
- Jesteśmy województwem ogromnie doświadczanym przez klęski żywiołowe. Rok 2015 - ogromna susza, 2016 - wymarznięcia, susza, 2017 - nawałnice. W 2018 roku zapowiada się u nas susza, jakiej do tej pory chyba nie było. Sytuacja rolników wygląda naprawdę dramatycznie. Jako region mamy najniższe opady w Polsce. Przeraża skala tej tragedii.
Rolnikom trzeba będzie pomóc, to jest niezbędne. Jeżdżę po województwie i widzę jak wyglądają uprawy. Zboża będą prawdopoodobnie młócone w czerwcu, a powinny być w sierpniu. Żniwa będą przyspieszone conajmniej o miesiąc.
Nasze województwo nie uchroni się przed katastrofą na dużą skalę (...).
POLECAMY

wtorek, 19 czerwca 2018, godz.19:05

Poeci Rocka Trzeci wtorek czerwca w spotkaniach z poezją rocka i pierwszy w mundialowych bataliach polskiej reprezentacji... Powietrze gęste, gorące i duszne od zniecierpliwienia! Dzisiaj piłkarskim emocjom trudno stworzyć jakąkolwiek konkurencję, jednak choć część audycji może przyniesie niektórym ukojenie... Wśród bohaterów muzycznego spotkania projekty Delusion Squared i Pinnacle... delikatnością żeńskiego głosu zabrzmi Laura Meade, wspomnimy Lo-Fi Resistance, wrócimy do nowej płyty Riversea i kolejnych bohaterów 12. edycji Festiwalu Rocka Progresywnego w Toruniu. Jesteśmy tuż obok z porcją wyciszającej muzyki, trzymamy kciuki za sukces naszej reprezentacji i z uśmiechem przywitamy każdy przejaw euforii :) Do wysłuchania audycji jak zwykle serdecznie zaprasza Adam Droździk :)

Kanalizacja deszczowa w Bydgoszczy zostanie zmodernizowana

Bydgoskie wodociągi za ponad 216 mln zł zmodernizują kanalizację deszczową w mieście. Dziś w siedzibie spółki podpisano umowę z wykonawcami.
Kanalizacja deszczowa w Bydgoszczy zostanie zmodernizowana za 2016 mln zł. (Popołudnie z nami)
W ramach inwestycji zostaną zbudowane m.in. nowe kanały deszczowe, zbiorniki retencyjne, podczyszczalnie ścieków deszczowych i instalacje do nawadniania terenów zielonych. Wcześniej na realizację projektu miejska spółka uzyskała 130 mln unijnego dofinansowania.

Poseł Latos pyta co z budową ronda lub sygnalizacji na niebezpiecznym skrzyżowaniu w Fordonie?

Zdaniem mieszkańców na skrzyżowaniu ulic: Pelplińskiej, Orląt Lwowskich i Lawinowej w bydgoskim Fordonie jest niebezpiecznie. Fot. google.com
Na jednym z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w Bydgoszczy - Fordonie konferencję prasową zwołał poseł PiS Tomasz Latos. W tym miejscu dochodzi często do groźnych wypadków drogowych.
Co z budową ronda lub sygnalizacji na niebezpiecznym skrzyżowaniu w Fordonie? (Popołudnie z nami)
Chodzi o skrzyżowanie ulic: Pelplińskiej, Orląt Lwowskich i Lawinowej. Na przełomie roku odbyły się konsultacje społeczne, w których mieszkańcy opowiedzieli się za przebudowaniem skrzyżowania na rondo. Ponieważ od pół roku nic w tej sprawie się nie dzieje, rada osiedla sformułowała petycję do władz miasta, pod którą ...

Ojcowie są w odwrocie? O ojcostwie na seminarium w Toruniu

Seminarium było połączone z wręczeniem nagród zwycięzcom konkursu na pisemną pracę "Mój ojciec - dobrze być razem". Fot. Pixabay
O ojcostwie i roli ojca we współczesnej rodzinie rozmawiano podczas seminarium w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży Toruniu.
O ojcostwie i roli ojca we współczesnej rodzinie rozmawiano podczas seminarium w Toruniu. (Popołudnie z nami)
Było ono połączone z wręczeniem nagród w konkursie na pisemną pracę „Mój ojciec – dobrze być razem”. Konkurs został zorganizowany w ramach „Kujawsko-Pomorskiego Programu Wspierania Rodziny na lata 2014 – 2022. Rodzina jest najważniejsza”. Brali w nim udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnzja ...

Stopień wodny na Wiśle w Siarzewie tematem Wojewódzkiej Rady Dialogu Spolecznego

Stopień wodny na Wiśle w Siarzewie (wizualizacja)/Google.com
Za kilka lat powinien być gotowy stopień wodny na Wiśle w Siarzewie. Budowa stopnia to jeden z tematów dzisiejszego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Bydgoszczy.
Stopień wodny na Wiśle w Siarzewie tematem Wojewódzkiej rady Dialogu Spolecznego. (Popołudnie z nami)
Krzysztof Wrzosek, koordynator d/s budowy w Wodach Polskich poinformował, że w przedsięwzięcie zaangażowanych jest kilka ministerstw. Powołano komitet sterujący, który tworzą: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwo Środowiska i Ministerstwo Energetyki oraz Wody Polskie i Urząd Żeglugi Śr ...

Ludzie toną po cichu. Dzieci z Dobrcza uczyły, jak się kąpać bezpiecznie

Akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" w Borównie/fot. Monika Siwak-Waloszewska
400 dzieci z gminy Dobrcz uczyło się nad jeziorem w Borównie, jak się nie utopić i jak pomagać tonącemu. Zajęcia w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą"  prowadzili policjanci z ogniwa wodnego bydgoskiej Komendy Miejskiej.
Relacja Moniki Siwak-Waloszewskiej
Policjanci wciągali "tonącego" kolegę na motorówkę. Dzieci oglądały sprzęt do ratowania, a  nauczycielki w alkogoglach mogły przekonać się, że po alkoholu człowiekowi tylko się wydaje, że sprawnie się porusza. Wodniacy przypominali też, że ludzie toną po cichu, bo nie mogą krzyczeć, mając w ustach wodę.

Toruński UMK buduje Centrum Badań i Konserwacji [WIZUALIZACJE]

Centrum z wyposażeniem ma być gotowe do końca marca 2022 roku/fot. Materiały UMK
Umowę z wykonawcą, który zbuduje Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego podpisały we wtorek władze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Trzypiętrowy budynek stanie przy Wydziale Sztuk Pięknych, pomiędzy ul. Bema i Fałata.
Relacja Michała Zaręby
Nowy gmach będzie nowocześnie wyposażony, co pozwoli na badania zabytków na najwyższym poziomie. Wartość kontraktu to ponad 30 mln zł, inwestycja współfinansowana jest z Kontraktu Terytorialnego województwa. Budowa powinna zakończyć w marcu 2021 roku. Centrum z wyposażeniem ma być gotowe do końca marca 2022 roku. ...

Pierwsza ławka solarna w Bydgoszczy. Tu doładujesz telefon

Miasto zakupiło dwie ławki solarne, druga ma stanąć na placu Wolności/fot. bydgoszcz.pl
Ławka solarna stanęła przy ul. Mostowej, na wysokości skweru Leona Barciszewskiego. Jest w pełni autonomiczna i wykonana z malowanego aluminium, a w przeszklone oparcie ma wbudowane panele fotowoltaiczne, które ładują akumulatory.
Dzięki tak pozyskanej energii każdy, kto usiądzie na ławce może nie tylko wypocząć, ale także doładować telefon, laptopa i inne urządzenia elektroniczne poprzez podłączenie ich do gniazd USB. Miasto zakupiło dwie ławki solarne, druga ma stanąć na placu Wolności. Koszt jednej ławki to 9,5 tysiąca zł. 85 proc. koszt ...

Mediacje między byłymi organizatorami Rzeki Muzyki i urzędniczką ratusza

Dominika i Waldemar Matuszakowie podczas spotkania z dziennikarzami/fot. Archiwum
Sprawa urzędniczki bydgoskiego ratusza, której byli organizatorzy Rzeki Muzyki zarzucają przywłaszczenie ich pomysłu, została skierowana do mediacji. Tak zakończyła się pierwsza rozprawa sądowa w tej sprawie.
Relacja Tatiany Adonis
Dominika i Waldemar Matuszakowie skierowali do sądu prywatny akt oskarżenia przeciwko byłej szefowej miejskiej promocji. Zarzucają jej przywłaszczenie ich pomysłu na letni cykl koncertów na wodzie. Ich zdaniem miało to służyć przejęciu  autorskiego projektu i stworzeniu przekonania, że autorem i właścicielem Rzeki Mu ...

1,5 roku więzienia dla kierowcy tira, który potrącił na pasach 92-latkę

Do tragedii doszło w październiku ubiegłego roku na przejściu przy ul. Wojska Polskiego/fot. Archiwum
1,5 roku bezwzględnego więzienia i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na pięć lat – to kara dla kierowcy, który potrącił kobietę, przechodzącą przez przejście dla pieszych. 92-latka nie przeżyła.
Relacja Kamili Zroślak
58-letni kierowca tira przed sądem umniejszał swoją winę. Twierdził, że był zmęczony po długiej podróży i nie zauważył przechodzącej pasami 92-latki. Utrzymywał też, że osoby w tym wieku powinny mieć stałą opiekę. Sąd jednak uznał, że to kierowca jest winny tej tragedii. Skazał go na 1,5 roku bezwzględnego więzie ...

Marcin Sypniewski atakuje prezydenta Bydgoszczy i jego zastępczynię

- Prezydent Bruski prowadzi kampanię wyborczą za publiczne pieniądze - uważa Marcin Sypniewski/fot. Archiwum
Kandydat na prezydenta Bydgoszczy Marcin Sypniewski zarzuca prezydentowi Rafałowi Bruskiemu uprawianie kampanii wyborczej na koszt podatników. Atakuje też jego zastępczynię Annę Mackiewicz.
Marcin Sypniewski o prezydencie Rafale Bruskim
Marcin Sypniewski – kandydat na prezydenta Bydgoszczy z partii Wolność, współpracującej z Kukiz'15 w ramach Nowej Bydgoszczy uważa, że to nie przypadek, że właśnie teraz odbywają się spotkania z mieszkańcami w/s strategii rozwoju miasta. - To oburzające, bo to kampania wyborcza prowadzona za publiczne pieniądze. ...
Jubiler Domino
Abonament
Na antenie TVP 3 Bydgoszcz

środa, 20 czerwca 2018, godz.19:15

"Prosto z Grudziądza" - magazyn Amatorzy i zawodowcy na Festiwalu Rowerowym w Grudziądzu, impreza cieszy się coraz większym zainteresowanie miłośników jednośladów. Grudziądzki rynek zamienił się w "Zieloną wyspę". Majówka na trawie była okazją do promocji zdrowego stylu życia. Grudziądz można podziwiać także z wody, statek "Basia" zabiera turystów w półgodzinne rejsy. Koncertowy finał Dni Grudziądza, gwiazdą tegorocznych urodzin miasta była Edyta Górniak.
www.CZESCIauto24.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę